Arhiiv

 • Reportaaž rõivajäänuse väljakaevamisest. Report on the excavation of clothing remains.
  Tänase postituse peategelane on üks paljudest rõivajäänustest, mis kaevati välja 2010. aastal Valjalas. Arvatavasti 13. sajandist pärit matused avastati juhuslikult, kui ehitati Valjala kiriku juures olevat ringteed. Kõnealune leid on pärit naisematusest nr 15b. Kuidas koheldakse arheoloogilisi rõivajäänuseid? Päästekaevamistel on alati aega vähe ja seal tuleb mõelda, kuidas leiud võimalikult kiiresti ja turvaliselt ehitustööde eest… Read More »Reportaaž rõivajäänuse väljakaevamisest. Report on the excavation of clothing remains.
 • Kukruse “tühjad” ripatsikannad – ‘Empty’ suspension loops of Kukruse pendants
  Kukruse “tühjad“ ripatsikannad Ehkki postitatud Riina nime alt, on selle loo autorid arheoloogid Ragnar Saage (TÜ) ja Tuuli Kurisoo (TLÜ). Ragnar uurib mineviku metallitööd ning Tuuli esemeleide ja visuaalset kultuuri. Tänud! Kukruse kalmistu 12.–13. sajandi leidude lähem uurimine aitas lahendada ühe kummalise mõistatuse – tühjad ripatsikannad Põhja-Eesti matmispaikadest. Ripatsite kannad on tavaliselt kinnitatud hõbedast rinnalehtede… Read More »Kukruse “tühjad” ripatsikannad – ‘Empty’ suspension loops of Kukruse pendants
 • Käsitöövideod
  Edaspidi hakkame videote alajaotuses avaldama virtuaalseid juhendeid, milles tutvustatakse ühte arheoloogilist tekstiilileidu ja näidatakse, kuidas see tehtud on. Nii saame tuua hoidlates olevad haruldased ja haprad leiud kõigile lähemale. Lisaks on see võimalus järele proovida, kuidas mineviku tekstiilitehnikad välja tulevad! Esimene video näitab Siksälä kalmelt leitud keskaegse kõlapaela kudumist.
 • Vanad sokid – Old socks
  Tänases postituses tuleb juttu vanadest sokkidest. 2020. aasta Tutuluses kirjutasime pikema artikli Kukruse kalmistu VI matuse põhjal valminud 12. sajandi lõpu või 13. sajandi alguse naise rõivakomplektist. Muuhulgas oli juttu, et naise jalas võisid olla nõeltehnikas sokid, ehkki ühtegi jälge selle kohta siis veel polnud. Arvestades meie teadmisi toonase rõivastuse ja tekstiilitehnikate kohta Läänemere idakaldal… Read More »Vanad sokid – Old socks
 • Miks silmusnelinurk? Why a looped square?
  Miks silmusnelinurk? Mille järgi on tehtud silmusnelinurk Facebook’i profiilipildil, mis on ühtlasi ka projekti logoks? Kujundi aluseks on spiraaltorudest tilluke muster Valjala kiriku juures asunud keskaja alguse kalmistult. Leid avastati 13. sajandil maetud naise kolju juurest. Millist rõivaeset see kaunistas, pole kahjuks võimalik enam öelda. Kuna otsisime tunnusmärki just rõivastuse uurimisega seotud projektile, siis lasime… Read More »Miks silmusnelinurk? Why a looped square?

 

 •  
 •  
 •